Zo gaan de corona-apps van Apple en Google eruit zien
Voorbeeldschermen laten zien hoe het werktEisen aan gebruik van COVID-19 tool
Nadat vorige week de nieuwe beta van iOS 13.5 werd uitgebracht, heeft Apple nu nieuwe informatie gegeven over de zogenaamde Exposure Notification API voor COVID-19. Het bedrijf benadrukt daarbij nogmaals dat er grote aandacht is voor privacy. Eén van de beperkingen is dat de oplossing maar mag worden gebruikt door één publieke gezondheidsapp per land. Dit moet ervoor zorgen dat zoveel mogelijk mensen in een bepaald land dezelfde app gebruiken.
Beide bedrijven hebben ook app-concepten en voorbeeldcode vrijgegeven, zodat appontwikkelaars weten hoe de apps er ongeveer uit komen te zien op de iPhone en Android-smartphones. Apple en Google zullen ook landen blijven ondersteunen die hebben gekozen voor een regionale of staatsoplossing.
Half mei van start
Met de oplossing van Apple en Google krijg je een anonieme waarschuwing als je in contact bent geweest met een persoon die besmet is met het coronavirus. De eerste fase gaat half mei van start. De publieke apps moeten dan gebruik maken van de API. In de toekomst zal de technologie dieper in de besturingssystemen zijn geïntegreerd, zodat het minder afhankelijk is van specifieke apps.
De bedrijven leggen verder uit, waarom ze een dergelijke tool hebben gebruikt. Overheden probeerden hun eigen apps te maken, maar stapten vervolgens naar Apple en Google toe voor hulp. Met de API kunnen overheden zelf aan de slag gaan met het bouwen van hun eigen app. Met de design-concepten krijgen ze alvast een indruk hoe ze dat moeten aanpakken.
Voorbeeldcode
De voorbeeldcode voor een app helpt overheden nog verder. De code laat de best mogelijke oplossingen zien, bijvoorbeeld voor de teksten die op schermen kunnen verschijnen. Zo wordt er een voorbeeld gegeven van het welkomstscherm en de schermen om te rapporteren dat je positief bent. Om misbruik te voorkomen moet daarvoor een unieke test-ID worden gebruikt.
Apple en Google geven ook een suggestie hoe het waarschuwingsscherm eruit zou moeten zien en hoe gebruikers de notificaties moeten beheren. Sinds de iOS 13.5 beta zit er een schakelaar in de Instellingen-app waarmee je de notificaties kunt aan en uit zetten. Het systeem is overigens opt-in. Je moet toestemming geven om eraan mee te doen. Verder gelden nog wat meer eisen: de apps moeten worden gebouwd door publieke gezondheidsorganisaties, moeten de gebruiker om toestemming vragen en mogen slechts een minimale hoeveelheid data verzamelen. De locatie van een gebruiker mag niet worden vastgelegd.
Wil je meer weten over de coronavirus-tracking van Apple? Lees dan ons overzicht!





17 reacties
Patrick
Er komt helemaal niks op me telefoon ook sla die update gewoon over
Bert
Op mijn telefoon ook niet
Tevilnelg
Er staat toch dat het volledig opt-in is en alleen werkt als je een bijbehorende app installeert. Als je dat niet doet, is er niks aan de hand.
iOS 13.5 verwijdert ook een aantal belangrijke kwetsbaarheden in het besturingssysteem. Het lijkt me dus verstandig om te updaten.
F1WilliamsJeff
Wat een vreselijke grote angst voor de grote boze overheid toch elke keer. We leven in een tijd waarin dit kan en dat is toch best wel mooi. Netjes dat dit aangeboden wordt door bedrijven die normaal gesproken het grootste doel hebben om geld te verdienen.
Over 15 jaar zal dit wel z’n beetje de standaard worden en is de ow zo geprezen privacy wel weer een beetje geslonken.
Flieps
@F1WilliamsJeff: En dat vind jij normaal?
Arjan95
@Patrick: Wat wil je dan? Dat COVID-19 nog vele jaren bij ons blijft en vele mensen hieraan zullen sterven, maar dat jij je o zo belangrijke data nog in eigen beheer hebt? Ik denk dat jij je prioriteiten eens ergens anders moet gaan stellen.
Karsten
Ik zet hem erop want extra controle kan geen kwaad en als de hele virus over is dan verdwijnt volgens mij de functie ook.
Jasper
Deze video wordt de technologie uitgelegd op een begrijpbare manier.
Pommetje
Bij dit soort reacties lopen mij de rillingen over de rug, iemand de maat nemen, terwijl hij wel degelijk een punt heeft. Blijkbaar is Arjan al zover meegegaan in de angst, dat hij gelooft dat een app hem kan redden van corona… 🤦🏼♂️
Rene
Juist deze insteek waar Apple en Google gezamenlijk voor gekozen hebben, zorgt ervoor dat de privacy zo veel mogelijk geborgd is. Een unieke random ID die elke 14 dagen gewisseld wordt.
Ro
Iedereen heeft zijn/haar eigen recht en daarom NIET verplicht .
Dus laat een ander in hun waarde
Doezel
Vraag me af hoe dit gaat werken als je in een grensregio woont waarbij mensen constant wisselen tussen België, Duitsland en Nederland.
Etienne
@F1WilliamsJeff: Iemand met gezond verstand, zelf 45 kaar aan de overheid gewerkt en je moest eens weten wat die over jou bezitten qua persoonsgegevens
Flieps
@Arjan95: Wat ik wil is dat ik zelf die keuze kan maken. Voor jou is misschien het bestrijden van de ziekte prioriteit en kom je er over een paar jaar achter dat het je heel veel heeft gekost. Voor mij is belangrijk dat ik in een land leef waar ik me vrij kan bewegen en zelf keuzes kan maken.
haeles
@Patrick: gewoon een bordje op jouw voorhoofd plakken met de tekst: VERBODEN VOOR CORONA.
Jan
Ben benieuwd hoe lang het gaat duren dat er weer gegevens gelekt worden of dergelijke. Ik denk dat een app niet veel uitmaakt ivm het virus. Ze kunnen beter investeren in een vaccin
Tim
Er worden al miljarden geïnvesteerd in vaccins, maar wie garandeert dat dat ooit gaat lukken? En wat als het pas over een paar jaar lukt? Al je geld op 1 paard zetten is nooit verstandig.