
iPadOS 26 voegt éíndelijk handschriftherkenning in het Nederlands toe
Toen Apple met iPadOS 14 Scribble aan de iPad toevoegde, werd de Apple Pencil ineens een veel handiger schrijfhulpmiddel. Met de Scribble-handschriftherkenning kun je in tekstvelden waar je normaal gesproken het toetsenbord gebruikt, gewoon met de hand iets schrijven. Het wordt dan automatisch omgezet in een getypte tekst. Dit komt vooral van pas bij mensen die de Apple Pencil vaak gebruiken voor bijvoorbeeld aantekeningen of schetsen maken, zodat je niet constant hoeft te wisselen tussen toetsenbord en Apple Pencil. En nu eindelijk werkt dit in het Nederlands.
iPad-handschriftherkenning in het Nederlands
De ondersteuning voor Nederlands is toegevoegd in iPadOS 26, dat sinds 15 september beschikbaar is. De optie is te vinden in Instellingen > Apple Pencil > Schrijven. In het kopje erboven staat duidelijk Nederlands aangegeven, indien je een Nederlands toestenbord ingesteld hebt. Als je de functie voorheen wilde gebruiken, moest je eerst een Engels toetsenbord toevoegen. Dat is nu dus niet meer nodig.
Via de instellingen kun je via Probeer ‘Schrijven’ de functie even uitproberen. Het eerste voorbeeldzinnetje is wel nog in het Engels (Try writing a few words here), maar bij de andere voorbeelden is het gewoon Nederlands. Ten minste: de getypte zinnen. De geschreven voorbeelden zijn foutief nog wel in het Engels.
Maar belangrijker: de functie werkt volledig in het Nederlands. Zodra je iets met de hand schrijft in een tekstveld, wordt dit automatisch omgezet in een getypte versie. Om het te gebruiken, schakel je het in via de instellingen (via de stappen zoals hierboven genoemd) en hou je je Apple Pencil bij een tekstinvoerveld. Het veld wordt automatisch wat groter om je meer schrijfruimte te geven. Na het schrijven worden de woorden automatisch omgezet in getypte tekst.
Apple heeft met de nieuwe OS-updates meer functies in het Nederlands vrijgegeven. Zo kun je Visual Lookup in het Nederlands gebruiken en werkt het Apple Watch-toetsenbord eindelijk in het Nederlands. Overigens wordt Scribble op de Apple Watch (wat dus dezelfde naam heeft als de handschriftherkenning op de iPad) níét in het Nederlands.
Met dank aan iCulture-lezer Julia!
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Al geüpdatet: deze apps schitteren nu met de nieuwe Liquid Glass-look van iOS 26 (16-09)
- iOS 26 geïnstalleerd? Doe deze 8 dingen dan meteen (15-09)
- Praat mee: deel hier je ervaringen met iOS 26, iPadOS 26 en meer (15-09)
- iOS 18.7 en iPadOS 18.7 nu beschikbaar: download m nu voor je iPhone (15-09)
- Dit zijn de 21 beste iOS 26-functies waar je écht iets aan hebt (15-09)
Apple Pencil
Apple Pencil is de tekenpen voor je iPad. Er zijn vier modellen: de eerste generatie (2015), tweede generatie (2018), Apple Pencil met usb-c (2023) en de Apple Pencil Pro (2024). Na het koppelen met herkent de iPad kun je beginnen met notities maken en tekenen op het scherm. De iPad herkent elke beweging van de Apple Pencil en laat de lijnen realtime op het scherm zien. De Apple Pencil is oplaadbaar en is via Bluetooth verbonden met je iPad.

- Apple Pencil: wat is het?
- Apple Pencil 2
- Apple Pencil met usb-c
- Apple Pencil Pro
- Apple Pencil vergelijken
- Apple Pencil startgids
- Apple Pencil koppelen met iPad
- Problemen met Apple Pencil
- Accessoires voor de Apple Pencil
- Apple Pencil-schrijfpunt vervangen
- Review Apple Pencil 1
- Review Apple Pencil 2
- Review Apple Pencil Pro
- Welke Apple Pencil heb ik nodig?