Zo kan een MacBook Pro met OLED-balk eruit zien
Zie jij wel wat in een MacBook Pro met OLED-balk, dan zul je waarschijnlijk nog tot het einde van het jaar moeten wachten. Apple focust zich op de WWDC zo goed als zeker alleen maar op software, waardoor je niet hoeft te rekenen op een aankondiging van een nieuwe MacBook Pro. Voorlopig zullen we het daardoor moeten doen met enkele concepten van deze nieuwe MacBook Pro, maar het geeft wel een goed beeld hoe de functie eruit zou kunnen zien.

MacBook Pro met OLED
Het lijkt er toch echt van te komen: aanraakgevoelige toetsen bovenaan het toetsenbord op de nieuwste MacBook Pro. Volgens geruchten zou hiervoor een OLED-balk gebruikt worden, zodat het zwart van dit langwerpige scherm net zo diep zwart is als de gewone fysieke toetsen van de MacBooK Pro. Foto’s van mogelijk gelekte onderdelen laten zien dat het een smalle langwerpige balk zal zijn, op exact dezelfde plek waar je nu de F-toetsen vindt. In onderstaand concept is deze plek ingevuld, wat een goed beeld geeft hoe het er uiteindelijk uit komt te zien.
Functietoetsen op aanraking in nieuwe MacBook Pro
Zoals te zien is in bovenstaande afbeelding, ziet zo’n OLED-balk die je zelf aan zou kunnen passen er helemaal niet zo verkeerd uit. De OLED-balk zou zichzelf automatisch aan kunnen passen aan de gebruikte app, zodat je altijd de meest handige en nuttige functies onder het bereik van je vingertoppen hebt. De OLED-balk zou zelfs gebruikt kunnen worden voor een functie die dit jaar eindelijk naar de Mac lijkt te komen: spraakassistent Siri. In onderstaande gif is te zien hoe de geluidsgolven van Siri er in beweging uit zien op de OLED-balk, zodat er op het beeldscherm van je MacBook Pro meer ruimte over blijft voor apps en programma’s.
Voor de OLED-balk van de nieuwe MacBook Pro zijn verschillende functies te bedenken en drie mogelijke opties hebben wij al voor je op een rijtje gezet in een apart artikel. Zie jij een MacBook Pro zoals in dit concept wel zitten, of zie je liever een andere uitvoering?
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Apple brengt vierde beta van macOS Sequoia 15.5 voor ontwikkelaars uit (en derde voor tester) (28-04)
- Apple zet automatische updates vanzelf aan in iOS 18.4 en macOS Sequoia 15.4 (03-04)
- Apple brengt macOS Sequoia 15.4 uit: dit is er nieuw op je Mac (31-03)
- Apple ontwikkelt MacBook Pro met M5-chip: wordt later dit jaar nog verwacht (31-03)
- Vooruitblik: dit zijn onze 10 verwachtingen van de WWDC 2025 (26-03)
MacBook Pro
De MacBook Pro is Apple's krachtigste MacBook van de line-up. Je kan kiezen uit twee formaten (14- en 16-inch) met verschillende specificaties. De nieuwste modellen zijn de 14- en 16-inch uit eind 2024, voorzien van voorzien van de M4, M4 Pro-chip of de nog krachtiger M4 Max-chip. Nieuw is ook de verbeterde camera met Center Stage en de extra en verbeterde poorten. Deze modellen hebben het vernieuwde design met miniLED-display, zoals die in de 2021-modellen geïntroduceerd werden. Alles over de MacBook Pro kopen, MacBooks vergelijken en meer lees je hier. Lees ook onze review van de MacBook Pro M4.

- Alles over de MacBook Pro 2024
- Review MacBook Pro M4 (2024)
- Review MacBook Pro M3 Max (2023)
- MacBook Pro M4 vs M3
- Verschillen 14-inch MacBook Pro-modellen
- Verschillen MacBook Pro M3- vs M2-modellen
- MacBook vergelijken
- MacBook kopen
- Complete MacBook overzicht
- Welke MacBook heb ik?
- MacBook Pro hoezen
- MacBook: zo zit het met garantie
Misschien is zo’n strip ook interessant als aanraakgevoelige vervanging van het Dock?
@HaJee: Juist! Scheelt ruimte en werkt beter in een full screen omgeving.
Ik zie er eerlijk gezegd de meerwaarde niet van in (mijn mening, begrijp dat andere dat wel zien) Net zoals force touch op mijn huidige macbook zal ik dit wrs nooit echt gebruiken. Apple kennende zal de prijs dan ook wel wat stijgen (in Europa dan toch)
Ik vind die OLED balk ook fantastisch, maar de ontwerper slaat toch echt de plank mis als hij denkt dat je “F1”, “F2”, “F3”, etc nog steeds moet afbeelden. Zo’n balk is JUIST bedoeld om dat niet meer te hoeven tonen. Die F-benamingen voor de toetsen zijn juist bedacht om dat de functie in elke app anders kan zijn. Als de afgebeelde toetsen nu per app mogen verschillen, is een symbooltje genoeg natuurlijk! En er mag ook wel wat kleur voor gebruikt worden! Niet alleen maar saai wit op zwart.
@HaJee: WoW die is echt goed bedacht! Hopelijk stoppen ze die erin!
Hoewel ik ’t idee erachter nog wel een beetje kan volgen – meer flexibiliteit in de functietoetsen – wordt het zo wel een héél erg (viervoudig) schizofreen apparaat qua gebruikersinterface.
(1) Klassiek aanraakongevoelig scherm, (2) aanraakgevoelige strook mèt display, (3) klassiek mechanisch toetsenbord met alleen witte LED verlichting, en tenslotte (4) een forcetouch gevoelig vlakje zònder display (touchpad). Vier verschillende technieken voor in/uitvoer, waarvan drie op één oppervlak.
Dan kunnen ze beter alles vervangen door één (of desnoods twee) touchscreens. Daar kun je ook prima (een strook) virtuele toetsen en een virtueel touchpad in verwerken… Één enkele I/O techniek, met optimale flexibiliteit in ’t gebruik (nl. volledig softwarematig in te delen) 🤔
_
Mis trouwens nog de reacties van mensen die denken dat Mac en OS X ‘fundamenteel ongeschikt’ zouden zijn voor een gecombineerd in/uitvoerscherm(pje), wat zo’n OLED stripje in feite toch zou zijn 😁
De OLED strip is alleen bedacht om touchscreens niet te hoeven te introduceren. Want een mac met touchscreen is een gevaar voor de ipad. En Apple wilt niet invreten op de eigen markt.
Ik noem dit een voorbeeld van de wet op de remmende voorsprong. Waarbij Apple bang is om markt te verliezen op hun eigen apparaten. Daarom hoop ik dat het een heel stuk slechter met Apple zal gaan. Misschien gooien ze de boek daarzo wat meer open. En worden ze verplicht om met een mac te komen met touchscreen.
Ik vind het gewoon belachelijk dat je bijv met Logic moet werken met een remote app oo de ipad om de faders in je mixer te kunnen bedienen. Maak gewoon een touchsreen op de mac. Zodat je de mixer direct kan bedienen vanaf het scherm. Zo zijn er heeeeel veel applicaties die heel goed een touch screen kunnen gebruiken.
Deze OLED screen is weer eens een tussen stap om geen touchscreen op de macpro te zetten.
Vingerafdruk scanner erin = take my money
Het kan toch niet anders of de verkoop van de macbooks moet in een enorme dip zitten. Niemand gaat de huidige pro nog kopen en eind 2016 is nog ver weg. Ik kan niet langer wachten dus moet ik misschien toch maar een Asus gaan aanschaffen. Iphone 7 skippen we ook al dus misschien wel helemaal apple vaarwel zeggen?
Tja, zo’n balk ziet er in mijn ogen toch uit als: ‘wat gaan we nu eens doen met die macbook pro?’. Ik ben niet zo meegegaan in de woorden van ‘apple innoveert niet meer sinds de dood van Steve Jobs’, maar nu komen ze met een balkje. Zorgt er niet voor dat ik t koop en ook de iPhone 7 trekt me nog niet. Dat is tot nu toe wel gebeurd met elk nieuw model (qua design, geen S update of hardware update in macs).
Zie het wel zitten eigenlijk. Ik ben niet zo goed met wat die knoppen nu doen in sommige apps, misschien dat ik ze dan wat vaker gebruik en dus sneller werk.
@Ferryman: Ik begrijp je punt maar vanuit de praktijk en ergonomisch gezien is het minder vreemd. 1) Apple (of moet ik zeggen: Jobs) liet in het verleden weten een (staand) aanraakscherm bij lap/desktops te vermoeiend en daardoor onpraktisch te vinden en ik vrees dat dat waar is. Zet een iPad maar eens rechtop en ga dan een paar mailtjes typen. 2) De aanraakgevoelige strook ‘ligt’ dus heeft daar geen last van. 3) Een beetje computergebruiker kan blind typen en dat gaat niet op een touch screen, maar juist prima op een toetsenbord. Tenzij je er weer toets-formaat schermpjes van maakt, wat overigens al eens gedaan is. 4) Het trackpad voorzien van een schermpje heeft weinig nut. Het is te klein om als scherm dienst te doen en steeds wisselen met kijken naar twee schermen is zeer vermoeiend. Daar heb je het beeldscherm voor. Dit is eigenlijk geen apart punt maar hoort bij punt 1.
Wacom heeft beeldschermen voor aan je computer, die je met een stylus en met je vingers kunt bedienen, maar echt populair is het nooit geworden, al helpt – toegegeven – de hoge aanschafprijs daarbij ook niet.
@bastalavista: Die zijn wel los te koop toch?
Zolang de powerknop een fysieke knop blijft is voor mij geen probleem. Want geef toe, once in a while blijft de mac toch hangen. En trouwens. Dat lijkt me vrij onhandig die balk. Wat als je koudere handen hebt?
Ok dit verzin je ter plekke. Het is algemeen bekend dat Apple niet bang is z’n eigen producten te kannibaliseren. Ze doen het constant. iPad kannibaliseert MacBook Air en andersom, iPad Mini kannibaliseert iPad 2, etc etc.
Verder is de reden dat Apple geen touch screen laptops maakt omdat ze er simpelweg niet in geloven. Ze geloven in één ‘click-based’ OS en één ’touch-based’ OS. Dat is ook wat ze nu hebben: OSX en iOS. iOS heeft geen click interface en OSX is niet geschikt voor touch. Als ze een touch screen laptop zouden maken, zouden ze er een nieuw OS voor moeten maken die iOS en OSX samenvoegt, net als Microsoft heeft gedaan met Windows 10. Dit gaat echter nooit gebeuren want het gaat recht tegen hun design principles in van hoe een user interface moet werken op elk device.
Steve Jobs heeft ook een keer geroepen dat verticale touch screens niet werken, dat ze het hebben onderzocht en je armen er gewoon snel moe van worden. Dus hebben ze touch op een andere manier geïntegreerd in een MacBook: namelijk in de vorm van het trackpad! Dat is namelijk wel gewoon horizontaal. En nu als toevoeging ook het OLED balkje.
Onder de oled balk komt een vinger afdruk scanner net zoals in de iPhone 7