Waarom WhatsApp geen app-platform zoals Messenger wordt
Facebook heeft eerder deze week een app-platform van Messenger gemaakt. Ontwikkelaars kunnen applicaties maken die nauw worden verbonden met de Messenger-app, zodat je bijvoorbeeld GIF-afbeeldingen en muziek in de chat kunt delen via speciale apps. In de tussentijd verandert er echter weinig aan WhatsApp, die andere chatapp van Facebook. Waarom zijn al deze nieuwe functies hier niet aan toegevoegd? WhatsApp-medeoprichter Brian Acton probeerde het uit te leggen tijdens Facebook’s ontwikkelaarsconferentie F8.
Brian Acton sprak samen met David Marcus van het Messenger-team en Mike Krieger van Instagram over alle aanpassingen en vernieuwingen. Daarbij ging het al snel over de aanpak van WhatsApp en waarom die app niet de nieuwe functies heeft gekregen. Een samenvatting van Readwrite beschrijft zijn reactie als volgt:
Stel je eens voor hoe het is om alle robuuste, dynamische mobiele apps van het moment te gebruiken. Inclusief met afbeeldingen, geanimeerde gif’s, muziek en video’s zoals mogelijk is in de Messenger-app. En probeer je nu eens voor te stellen hoe dit zou zijn op een langzaam Edge-netwerk uit 1995.
Dat is het geduld vereisende scenario dat Acton zich continu voorstelt, en het is één van de principes achter zijn werk bij WhatsApp.
Geen reclame, games en gimmicks
WhatsApp richt zich niet op snelle nieuwe functies, maar wil juist langzaam de basisfunctionaliteit uitbouwen. Deze aanpak zorgt ervoor dat WhatsApp niet vol komt te zitten met datavretende extra’s waardoor de app langzaam en onhandig kan worden op oude telefoons en langzame datanetwerken. Een filosofie die al langere tijd achter WhatsApp schuilt. Vorig jaar lazen we dat WhatsApp-CEO Jan Koum een briefje aan zijn bureau heeft hangen, met daarop de tekst “no ads, no games, no gimmicks”.
Concurrentie
Het is deze gerichte aanpak van WhatsApp die bij gebruikers soms wel voor frustratie zorgt. De app had lange tijd bijvoorbeeld geen desktopversie, die inmiddels wel voor Android- en Windows Phone-gebruikers te downloaden is. In de tussentijd proberen apps zoals Telegram gebruikers bij WhatsApp weg te snoepen door iets sneller functies beschikbaar te stellen. Dat heeft WhatsApp’s ijzersterke positie op de markt echter niet gewijzigd. Volgens een onderzoek uit maart 2015 heeft WhatsApp op het moment 9,5 miljoen Nederlands gebruikers.
17 reacties
Meryn
Whatsapp hebben is anders dan gebruiken. Zelf heb ik ook Whatsapp maar gebruik ik het liever niet. Geef mij maar Telegram. Die hebben wel elke week een update met de nieuwste functies. Mee gaan met de tijd hoort er bij, ook bij Whatsapp.
Cihan
Nieuwe functies en desgin is welkom maar het moet vooral goed werken zonder irritaties op te leveren.
Stan
Ik heb ook veel liever Telegram. Ik pleit al maanden dat Telegram veel beter is maar nog steeds willen niet zoveel mensen overstappen…
Freaky
Zijn beeld klopt met wat whatsapp is nu.
Hopeloos achterhaald en die man leeft nog in de jaren 90.
Wat een onzin kraamt die vent uit zeg.
We gaan al naar 5G en hij verdedigt z’n beleid met edge.
Brian
Toch zijn er nog zat gebieden (ook binnen Nederland) waar je voornamelijk op Egde of zelfs GPRS zit. Maar goed, dan werkt Whatsapp alsnog niet omdattie geen verbinding kan maken..
Jochem
Wat een bs-verhaal zeg. Tuurlijk zijn er nog enkele gebieden waar men nog op edge/gprs zit. In dat geval krijg je je whatsapp wat later binnen. Bigdeal…
Jammer dat deze opa dan zo moeilijk doet over het maken van een desktop versie, dan kunnen mensen die nog op Edge/Gprs zitten hun berichten iig via een ander kanaal binnen krijgen.
Als je het mij vraagt hebben ze in het begin tijdens de ontwikkeling gewoon verkeerde keuzes gemaakt waar ze nu tegenaan lopen.
Fred
Er komen toch kleine veranderingen in what’s app. Stuur maar een ❤️ naar iemand stomme stickers…
Rolf
Mooi artikel!
Joey
Alleen maar beter ik hoef al die functies niet hoor dat maakt de app gebruiken Allleen maar moeilijker en langzamer
bouw telegram en fb messenger maar helemaal vol met allemaal onzin
CLOVERFIELD
En daarom baal ik van WhatsApp.
Foto’s en video’s zien er niet uit. Het is phone only. Gif werkt niet. Je kunt niemand mention’en in een groep.
Maar echt iedereen gebruikt het! Zucht
KALLT
Het is eigenlijk precies zo als vóór WhatsApp. Je had al die mogelijkheden en toch wilden mensen de app maar niet aanschaffen (‘Kan onbeperkt sms’en, waarom?’, ‘Heb geen data-abo’, ‘Vreet dit dan mijn datalimiet op?’, ‘Geld betalen om te chatten? Belachelijk!’) of hadden ze niet eens een smartphone waarmee ze dit konden gebruiken.
Toen ik WhatsApp downloadde in 2009 had ik vele maanden slechts 3 contacten (op de uni nog wel), twee daarvan hadden een iPhone, de ander een Android-toestel. De rest gebruikte nog steeds sms (mms gebruikte nooit iemand door de kosten) en had je dus vrij weinig aan WhatsApp.
Nu is het weer hetzelfde liedje. Ben je enthousiast over technologie en zie je vooral de voordelen en het gebruiksgemak van nieuwe software, dan zullen de meeste mensen je altijd vertragen, omdat zij dat enthousiasme niet delen. Ik denk dat we al dankbaar mogen zijn dat wij inmiddels zo ver zijn dat WhatsApp überhaupt op 2/3 van de Nederlandse smartphones zit, de sociale druk en de provider zij dank.
julian
Ik hoef al die onnozele dingen ook niet het moet gewoon snel en fijn werken.
Bubbly
Wat een gelul. Het is me nog nooit gelukt om op GPRS of EDGE verbinding te maken met WhatsApp. Als ze nou eerlijk zeiden dat ze toch hun gebruikers niet kwijtraken, maar nee, liegen is hun trademark.
Benito
Voor mij hoeft er ook weinig te veranderen, maar zou ik nog wel bellen en Touch ID in de app willen.
Verder vind ik dat de app een nieuw uiterlijk moet krijgen wat WhatsApp uitstraalt. Nu hebben wij met iOS maar een lelijke witte UI…
Ralph84
Whatsapp heeft geen haast, iedereen blijft omdat iedereen blijft. Zo verliest whatsapp nooit z’n klanten. Waarom zouden ze all die nieuwe functies gelijk erin moeten zetten? Nogmaals, de mensen is een kudde dier, 90% heeft geen eigenmening en volgt de rest.
Nixxin
Er moet alleen een iPad versie komen, dat is alles. Je kan foto’s sturen, groeps chat maken en mekaar cross platform berichten sturen. De rest boeit me niet.
Laat ze bij FB lekker knutselen, hebben ze ook wat te doen. Ga er toch geen gebruik van maken. FB is toch al over zijn top heen.
hans
ze zijn gewoon aan het slapen. onzin dit. elke update duurt gewoon maanden bij whatsapp. optimalisatie voor 4.7 inch duurde ook maanden. blauwe vinkjes weghalen, paar maanden. uiterlijk ios7 een jaar bijna. ze kunnen de pot op!