Waarom Apple niet elk jaar nieuwe iPads hoeft uit te brengen
Je kunt er vergif op innemen: elk jaar in september kondigt Apple nieuwe iPhones aan. Maar het voorspellen van aankondigingen van nieuwe iPads is een stuk lastiger. Zo is er in 2015 voor het eerst geen nieuwe 9,7-inch iPad aangekondigd, waardoor het de iPad Air 2 uit 2014 het meest recente model is. Maar is het voor Apple wel nodig om elk jaar een nieuwe iPad op de markt te brengen?
iPhone vs. iPad: verschil in gebruik
De iPhone is een toestel dat je dagelijks bij je hebt en ook dagelijks gebruikt. Je neemt hem overal mee naar toe, laat hem wel eens per ongeluk op de grond vallen en doet er alles mee. Bellen, berichten versturen, mailen, dingen opzoeken, je Facebook checken, het nieuws volgen, rekeningen betalen: er is bijna niks wat je niet met een iPhone kunt doen. Hoewel dit ook allemaal mogelijk is op een iPad, is een tablet toch een aanzienlijk ander toestel dan een smartphone. Een tablet neem je meestal niet overal mee naartoe.
Juist omdat een iPad een toestel is dat je niet de hele dag door gebruikt, is hij ook veel minder onderhevig aan slijtage. Je gebruikt een iPad af en toe om eens een filmpje te kijken op de bank, wat op te zoeken of om een spelletje te spelen. Natuurlijk zijn er ook gevallen waarbij een iPad veel intensiever gebruikt wordt, maar over het algemeen wordt een tablet op een andere manier gebruikt dan een smartphone. Zeker omdat de smartphones qua schermen steeds groter worden, waardoor een tablet vaak overbodig geworden is. De iPad mini heeft een schermdiagonaal van 7,9 inch, terwijl een iPhone 6(s) Plus een scherm heeft van 5,5 inch. Het verschil qua scherm is niet zo groot als voorheen, terwijl je met een iPhone vaak nog meer kan dan met een iPad.
Ook blijkt dat de tabletmarkt naar zijn hoogtepunt toe loopt. Uit recent onderzoek bleek dat 61% van de Nederlandse huishoudens een tablet heeft, veruit in de meeste gevallen is dat een iPad. In één op de vijf huishoudens zijn zelfs meerdere tablets aanwezig. Het is dus de vraag of het voor Apple wel echt nodig is om net als bij de iPhone elk jaar voor alle modellen een nieuwe versie aan te kondigen, zeker als je kijkt waarvoor de tablet gebruikt wordt. Gecombineerd met de teruglopende verkoopcijfers, kun je concluderen dat Apple’s tabletmarkt niet meer zo booming is als in het begin.
Minimale verbeteringen in iPads
Doordat je de iPad veel minder vaak gebruikt dan een iPhone, doe je er feitelijk gezien ook veel langer mee. Er zijn mensen die elk jaar de nieuwste iPhone kopen, omdat ze de nieuwe functies meteen willen gebruiken. Maar de ontwikkelingen in de tablet-markt gaan de laatste jaren veel trager. Als je kijkt naar de nieuwe toevoegingen in de iPads, dan zijn de echte zinvolle opties op één hand te tellen. Touch ID op een iPad: leuk, maar was er veel eerder al op de iPhone en is bovendien niet zo bruikbaar als op een iPhone. In de meeste gevallen ligt de iPad thuis op tafel, waardoor het niet per se nodig is om deze hermetisch af te sluiten voor de buitenwereld. De iPads werden ook ieder jaar dunner, maar echte nieuwe innovaties werden niet toegevoegd. Pas met de komst van iOS 9 kreeg de iPad een nieuwe functie in de vorm van multitasking met Split View en Slide Over. Maar moet je daar nou een nieuwe iPad voor halen?
Het beste voorbeeld van een minimalistische verbetering is de iPad mini 3. Ten opzichte van de iPad mini 2 kreeg dit nieuwe model enkel en alleen Touch ID. Is het dan wel nodig om een hele nieuwe tablet uit te brengen die €100 meer kost? Waarom niet wachten met een nieuw model tot je écht iets unieks kunt toevoegen? Apple lijkt wat betreft de iPad het spoor een beetje bijster te zijn, gezien de beperkte ontwikkelingen van de laatste jaren. De iPad Pro is leuk, maar is alleen echt boeiend voor een specifieke doelgroep met specifieke wensen.
Oude modellen nog populair
Dit laatste blijkt ook wel uit onze iCulture peilt van vorige week. Het gerucht gaat dat in de eerste helft van 2016 de iPad Air 3 verschijnt, dus wij waren benieuwd in hoeverre jullie uitkijken naar een toestel als deze. Van de ruim 2000 stemmen geeft 36% aan dat zijn of haar iPad aan vervanging toe is, terwijl 40% nog tevreden is met zijn huidige iPad. Kijkend naar de reacties geven een hoop mensen aan nog in het bezit te zijn van een iPad 3 of zelfs een iPad 2. Deze toestellen verschenen respectievelijk in 2012 en 2011, wat aangeeft hoelang mensen wel niet met een iPad doen. De iPad dient voornamelijk als aanvulling op de iPhone die vaak om het jaar of zelfs jaarlijks vervangen wordt.
Dat het voor Apple niet per se nodig is om elk jaar een nieuwe iPad uit te brengen, komt vooral door de basisfuncties waarvoor mensen de iPad gebruiken. Voor een beetje e-mailen en internetten heb je niet per se het nieuwste van het nieuwste nodig en de uitslag van onze poll ondersteunt dit beeld alleen maar. Toch kijken wij wel uit naar een nieuwe iPad Air, al is het alleen maar omdat we zo benieuwd zijn naar welke toffe innovatieve nieuwe functies Apple bedacht heeft voor haar nieuwste tablet. Of zou er bij de iPad Air 3 opnieuw weinig zijn veranderd?
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Ik ben nog tevreden met m’n iPad 2 🙂
Ik heb geen nieuwe iPad nodig wanneer is zelf kan kiezen (downgraden naar vorige ios) welk iOS versie ik mag draaien. Ik heb een trage iPad 3 op iOS 9 terwijl deze op iOS 7 toppie was.
Ik heb speciaal gewacht tot de iPad Mini een noemenswaardige upgrade kreeg. Dit is met de mini 4 gebeurd met split screen e.d., ik denk deze iPad dan ook meerdere jaren te blijven gebruiken 🙂
@Dennis: Mijn iPad Air (1) is ook al redelijk traag aan het worden. Het begint op te vallen en dus te irriteren. Downgraden zou voor mij ook een oplossing kunnen zijn.
Nog behoorlijk tevreden met iPad 2 (op 7.1.2) uit 2012 of zo. Zou dit ‘de goeie ouwe tijd van Apple’ kunnen zijn?
Vermoedelijk draait dit ding beter dan een huidige iPad Air met IOS9…
Ik lees dit op een iPad mini 1.. Die is ook nog steeds bruikbaar voor internetten etc. Het duurt wat langer maar voor die enkele keer dat ik m gebruik is er geen nieuwe nodig. Misschien dat ie nog jaren meekan op deze manier. Ook een prima controller voor een muziekinstallatie bijv. Zijn net pc’s geworden joh. 10 jaar met een iPad gaat normaal worden. Voor een telefoon ook op den duur..
Ze zijn heel voorzichtig met het uitbrengen van killerfuncties, voordat je het weet heb je een concurrent voor de iPhone. Deze kunnen ze nu nog uitmelken .
Ik heb een paar weken geleden mijn iPad 3 (destijds gelanceerd als ’the new iPad, vreemde naamgeving) verkocht voor 160 euro. Ik ben echt verbaasd wat een in feite afgeschreven iPad nog opbrengt, hij werd echt traag onder iOS9, vooral het browsen was vervelend.
Die snap ik niet, maar ligt aan mij 😇
Ik heb ipad air 2 en die loopt als een zonnetje. Laatst had ik voor een collega ipad 1 moeten herstellen, als je dat ding dan ineens in je handen hebt dan pas weet voel je wat een vooruitgang de ipad heeft ondergaan in de laatste jaren.
Als je ervoor zou kunnen kiezen om de besturing te downgraden loop je op een gegeven moment toch tegen het probleem aan dat je apps niet meer kunt gebruiken of upgraden. Ik had dat probleem met de 1e iPad. Hij loopt noch prima op 5.1, maar keuze uit apps is zeer beperkt en er zijn niet veel apps die kog geupdate worden.
@ Jay: De iPad 1 is een uitzondering, dat was relatief gezien echt een bakbeest. Leg een iPad 2 naast de Air 2 en je verbaast je juist hoe weinig er is veranderd. Imho is de iPad 2 ook het meesterwerk van Jobs.
Maar er is toch een iPad mini en een iPad Pro aangekondigd? Dat is niet perse een 9.7 model, maar 7.9 en 12.9.
@Mike: ik een 5jaar oude iPad 2 voor 115€. Niet slecht.
😀👌🏻
Wat een onzin artikel
Als Apple trendsetter ipv -volger was geeeest was er elk jaar een 50% snellere danwel voordeliger iPad (Wet van Moore) en had de markt niet op zijn gat gelegen
@JK: serieus?? Iedere keer wanneer ik de Air2 naast de iPad 2 of 3 leg (of houdt) valt t me op wat voor ongelooflijke bakbeesten die ouwe 2’s en 3’s waren. De Air en Air2 daarentegen zijn super apparaten.
Idem hier en ga eens kijke of dit helpt (filmpje)
Ze wachten met het uitbrengen van nieuwe iPads maar de prijzen blijven hetzelfde voor hardware die eigelijk al verouderd is . dus koop nu zo een iPad dan is die bijna 2 jaar oud maar met dezelfde prijs als met de release van het toestel Wie word er nu genaaid ???
De vooruitgang is er natuurlijk wel degelijk. Dat blijkt wel uit de reacties van mensen die een iPad 2 of 3 (laat staan de eerste iPad) naast de huidige Air generatie legt. Maar feitelijk kan je met een iPad 2 of 3 nog best uit de voeten. Voor basis dingen als browsen voldoen ze nog redelijk goed. Niet aan een nieuwe Air 2 komen want dan ben je om.
Ik verwacht ook geen nieuwe iPad voor september. De nieuwste snufjes en technologieën worden standaard geïntroduceerd met de iPhone, niet met de iPad. De iPhone 7 en met name iOS 10 moeten toch wel iets bijzonders worden. Het is de 10e generatie iPhone dus ik verwacht toch wel behoorlijk wat spektakel. Vermoedelijk vol bugs maar dat lossen we het jaar erop wel weer op 😉
@Mike: heb mijn iPad mini (1) nog verkocht voor 150 euro 🙂
Vergeleken met m’n iPad Pro was m’n Air2 een slome kaasplank met achtergrondverlichting. Toch wil ik weer van de Pro af, omdat-ie voor mijn gebruik te zwaar is.
Ik hoop dus op een Air3 met de snelheid van de Pro!
Een waterdichte iPad mag er voor mij wel komen. Lekker in bad internetten en spellen spelen 🙂 Ik denk dat de iPad nog lang niet uitontwikkeld is.
Mijn iPad 2 draait op iOS 9.2 en werkt nog perfect. Natuurlijk heeft hij wel eens dagen dat hij niet vooruit te branden is, maar over het algemeen werkt hij gewoon nog snel 🙂
Hoe kan ik zien welke iPad ik heb?
Wij gebruiken thuis nog een iPad-2 met iOS 7.2. Voldoet prima.
Wat is er eigenlijk gebeurd met de optie om ‘oude’ apps te kunnen installeren op voorgaande ios-versies? Ik meen me te herinneren dat Apple dat verleden jaar (of het jaar daarvoor) geïntroduceerd heeft. Nu krijg je met een oude ios steeds de melding dat een bepaalde app niet compatible is met je ios en je moet upgraden, maar de optie om een oude(re) versie van de app te installeren zie ik niet meer. Zou Apple deze optie stiekem weer verwijderd hebben?
Ik vind het toch wel prachtig hoe de man op de foto bovenaan het artikel zijn iPad verkeerd om vasthoudt 😂😂😂
Ipad 2 op meest recente ios. Tevreden hoor. Heb iPhone 6plus en heerlijke iMac. Gebruik ik veel meer dan de ipad dus die moet gewoon nog een tijd meegaan. Want soms is het heerlijk met je ipad op de bank of in bed te genieten van het internet. Ook GarageBand gebruik ik op ipad als opstapje naar de grotere mogelijkheden van GB die de iMac biedt.
Daar is niets mee gebeurd. Heb ik vorige week nog gebruikt bij een app. Hoe het precies zit weet ik niet maar ik neem aan dat de maker van een app dit actief moet aanbieden.