In totaal werkte Ken Segall meer dan tien jaar samen met Steve Jobs aan campagnes. Hij vertelt nu in een nieuwe blogposting dat hij altijd een “gevoel van angst krijgt” bij elk iPhone-persevenement, omdat Apple telkens iets verzint dat totaal onlogisch is. Eerder had Segall al kritiek op het feit dat afwisselend de letter S aan een naam wordt toegevoegd. “Deze gewoonte versterkt alleen maar het gangbare misverstand dat S-modellen staan voor tussenjaren, waarin maar kleine verbeteringen worden doorgevoerd. Dat is ver van de realiteit, want de grootste iPhone-updates vonden plaats in de S-jaren (64-bit processor, Siri, Touch ID).”
Romeinse cijfers en Latijnse letters
Ook ergert Segall zich eraan dat Apple Romeinse en Arabische cijfers afwisselt en dit vervolgens weer combineert met Latijnse letters. De juiste uitspraak van iPhone X is ‘iPhone 10′, omdat het een Romeins cijfer is maar consumenten blijven maar in verwarring of ze ‘X’ of ’10’ moeten zeggen. Een letter toevoegen aan een Romeins cijfer, zoals bij XS is gedaan, maakt de verwarring allemaal nog erger. De X is een getal, de S is een letter. Als je de naam probeert uit te spreken moet je telkens even nadenken.
Waar staat R voor?
Ook vraagt Segall zich af waar de letter R voor staat bij de iPhone XR. Ook dit is verwarrend in combinatie met een X, die moet worden uitgesproken als ’10’. Maar wat betekent de R überhaupt? Wel is blij dat Apple dit jaar alle toestellen een X heeft gegeven en ook is hij blij dat er een einde komt aan de iPhone SE. Niet vanwege het toestel zelf, maar omdat de naam inhoudsloos was. Ook bij de iPhone SE weet niemand waar die letters nu eigenlijk voor stonden. Segall had al wel vaker kritiek op Apple. Zo klaagde hij dat Apple onder Tim Cook vooral saaie reclames maakt.
Is het nou XS of Xs?
Ook bij ons op de iCulture-redactie is de naamsverwarring opgevallen. Apple maakt het nog veel ingewikkelder, door bij de aankondiging van de iPhone XS afwisselend XS en Xs te gebruiken. Telecomproviders kregen de instructie om Xs te schrijven, terwijl Apple beide schrijfwijzen leek te gebruiken. Pas later bleek hoe het precies zit: als je aan Apple’s schrijfrichtlijnen wilt voldoen moet de S in een kleine hoofdletter worden geschreven, als dat typografisch mogelijk is. Liefst met een afgerond vierkantje eromheen. Maar alleen lettertype-experts zien het verschil als je Apple’s officiële persberichten bekijkt:
Verder zijn er ook mensen die kritiek hebben op de naam iPhone XS Max. Is dit het grootste toestel dat Apple ooit gaat uitbrengen, of was Apple gewoon klaar met de toevoeging Plus omdat de concurrentie ook ‘+’ en ‘Plus’ was gaan gebruiken?
Taalfout gezien of andere suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!
Het laatste nieuws over Apple van iCulture
- Apple komt met Apple Snapshot-pagina: dit kan je ermee (30-04)
- Apple viert vandaag 10 jaar Activiteit-app met speciale uitdaging (en zo krijg jij een exclusieve fysieke pin) (24-04)
- Gesloten Apple Store Amsterdam blijkt toch open: bewaker vergeet deur op slot te doen (22-04)
- Apple geeft je 10% korting op accessoires bij inlevering van je oude apparaat (van welk merk dan ook) (16-04)
- Apple werkt aan verbeteringen voor Apple Intelligence: zo gaat Apple dat doen (15-04)
iPhone XR
De iPhone XR (spreek uit als: iPhone 10R) is Apple's kleurige betaalbare iPhone met 6,1 LCD-scherm uit 2018. In dit overzicht lees je alles over de iPhone XR en of het nog de moeite waard is om dit toestel te kopen. Lees ook onze iPhone XR review met ervaringen.

Was mij ook al opgevallen, naamsaanduidingen zijn totaal onlogisch…
Is ik de autowereld uiteindelijk ook niet anders helaas…
Pfffff, wat een gezeur om een naam.
Ooit afgevraagd waarom Dreft afwasmiddel Dreft heet en in sommige landen Fairy?
Waar maken we ons druk om.
En wat betreft de cijfers, als je twijfelt wat de nieuwste modellen zijn dan ga je even naar Apple.com daar staan ze altijd in de spotlights totdat er een nieuwe is gelanceerd.
Inderdaad maar in erg veel opzichten zijn zij erg koppig wanneer het aankomt op strategie ed.
Volgend jaar de iPhone X1 S Mini RQV
Helemaal mee eens.
Had liever iPhone 10, iPhone 10s , iPhone 10s Pro
En iPhone 10 air (iphone xr)
Zit inderdaad wel wat in.
Voor wat betreft de ‘Plus’ of ‘Max’.
Ik interpreteer ‘Plus’ als een woord dat, naast groter, ook andere toevoeging kan hebben, bijvoorbeeld extra functionaliteit, zoals het geval was met de iPhone 8 en 8 Plus: een extra camera en portretmodus.
‘Max’ suggereert uitsluitend ‘groter’, wat in het geval van de Xs en Xs Max inderdaad het geval is: er zijn geen extra functionaliteiten.
@Marc: Goede redenering!
helemaal mee eens,. als je de naamgeving niet volgt valt hier geen kaas van te maken.
Het feit dat hier een discussie over ontstaan is, heeft Apple haar doel bereikt. Oftewel je hebt ‘t er over. 😅
De enige hier die het begrijpt.
Dat is altijd zo’n non-argument. 😃
Er zit gewoon weinig logica meer in en deze man heeft mijns inziens dus geheel gelijk. Geen idee waar de R bij Xr voor staat, bijvoorbeeld.
@Oude sok: revolutionarinesses of revolutionary
XS Max -> Extra Small Max
Begrijp de verwarring wel. 🤓
Als je de ‘i’ in iMac hebt bedacht dan ben je een hele grote 😉
De “r” in de iPhone Xr betekend dat de “r” minder goed is dan de “s” toch? Want de “r” komt voor de “s” in het alfabet. Dus ze willen zeggen dat de iPhone Xr een stap beneden de iPhone Xs en Xs Max zit (?)
Ik kan me helemaal vinden in de bedenkingen die Ken Segall uit over de naam Xs, waarbij de ‘X’ als cijfer 10 dient uitgesproken te worden, hetgeen echter niet voor de hand ligt omdat deze wel weer door een letter (de ‘s’) wordt opgevolgd. Het voelt ietwat tegennatuurlijk.
Verder is het ook goed dat hij zeer terecht benadrukt dat een S-model van de iPhone alles behalve een tussenjaar inluidt, omdat inderdaad de meest in het oog springende ontwikkelingen zijn geïntroduceerd op een S-model. Ik zou aan het door hem opgesomde rijtje nog 3D Touch, True Tone Flash en de M co-processor willen toevoegen. Exact de redenen waarom ik het jaar waarin een S-model geïntroduceerd werd altijd een stuk spannender vond.
@Hart: en daar verdient een mens zijn boterham mee?????
Maakt mij (en ik denk velen met mij) niets uit. Ik heb het altijd over ‘mijn iPhone’.
De toevoeging S vind ik wel prettig, maar voor de rest lijken ze weer alle kanten op t vliegen. Hetzelfde geldt overigens voor de iPad waar het nog onduidelijker lijkt te worden welk model je nu koopt
Nope, ‘regular’ :). De X is er niet meer (Xs & Xs Max). Dus de Xr is de niet bijzondere variant van de X lijn, met ‘gewone’ beeldschermen.
De S staat voor alles wat beter is natuurlijk (second, speed, superior, etc.)
Ik denk dat de arabische getallen juist weg kunnen laten. Iphone 11 ziet klinkt niet ziet er ook niet uit. Gewoon een Iphone …. mooie naam klaar. En ieder jaar het zelfde naam gebruiken.
Al was in Steve Jobs bio beschreven dat Steve zelf de ‘i’ (voor interim) voor CEO wilde hebben (dus iCEO) aangezien hij niet van plan was om te blijven. Hij heeft het daar denk ik toch echt van afgekeken. De iMac is dus altijd tijdelijk en in afwachting op een betere versie. Zo ook dus met de iPod, iPhone en iPad.
Waar heeft iedereen het over? Op alle iPhones staat al jaren op de achterkant ‘iPhone’. En zo heet ie dan ook 🤪😂🤪😂🤪😂🤪😂
Ik denk persoonlijk dat de R van de iPhone Xr staat voor ‘reachability’, aangezien meer mensen deze telefoon kunnen kopen, vanwege de lagere prijs dan de XS (Max). Want met deze iPhone kunnen er namelijk meer mensen worden bereikt!
Dit jaar was het wel redelijk te voorspellen wat de naamgeving zou worden. Op de “r” van de Xr na. Maar als die suffe Schiller gewoon zou zeggen waar die “r” voor staat, was het klaar. (Misschien voor Retina, de Xs heeft Super retina.)
De verandering naar “Max” had hij wel een kul reden voor. Ik denk dat “Max” staat voor wat mensen maximaal uit willen geven aan een telefoon.
Maar ik maar me meer zorgen wat voor codering we volgend jaar gaan krijgen. iPhone XI of iPhone 11 of iPhone X2? Natuurlijk zonder “s”. Maar wat gebeurd er dan met het “r” model? Eigenlijk moeten ze weer van die “X” af zien te komen.
Waar maakt iemand zich druk over wat toegevoegde letters of cijfers betekenen! Hij heeft vast niet zinnigs meer te schrijven! Logisch zou zijn als iphone gevolgt wordt door het jaartal met volgnummer, zoals de iphone 2018-1 iphone 2018-2 waar de verschillende modellen mee worden aangegeven.
iphone SE staat denk ik voor special edition, ik hoop wel dat er voor 2020 een opvolger van de iphone SE komt die qua prijs even betaalbaar is en handzaam blijft! Met die breedbeeld onder je arm val je wel op!
Apple is tegenwoordig goed in prijs verhogen ipv kwaliteit verbeteren!
Die 2 mogen ze wel eens omdraaien.
En de opvolger van de Xr… -> de XrS/XRS/XRs/ Xr[S]/Xr[s]…. Of gewoon GTI of MX of Mx serie (waarbij de x een zelf te kiezen nummer mag zijn, afhankelijk van de grootte van het model).
Mijn grootste vraag: is er een wormhole geweest waarin ik terecht ben gekomen of ben ik de enige die de IX/9 heeft gemist. Zonde dat die ws nooit meer komt, wellicht was dat het beste model ooit zonder bendgate, beautygate, batterygate, antennagate en gategate. Ik wacht nog even met de aanschaf van de XS-max. Misschien toch eerst een S-max van Ford dan maar? In de tussentijd geniet ik nog van mijn 7 Plus
Dat vond ik eigenlijk al vanaf OS X, want, OS 10 10.0 Cheetah t/m macOS 10 10.14 Mojave… Op mijn 2007 iMac staat dus OS X El Capitan, versie 10.11.6 dus waarom niet gewoon macOS X Mojave versie 14.0 en OS X El Capitan, versie 11.6 etc.
Deze vergelijking gaat mank. Dreft is Dreft. Er bestaat geen Dreft 2, Dreft 3 etc.. Apple zou gewoon het jaartal moeten hanteren. Met misschien XL als groter model. De 2018 XL dus, weet iedereen waar je het over hebt…
Volgens mij stond SE voor special edition.
Bij de iPad kan ik er echt niks meer van brouwen, geen naam is echt onduidelijk .
R had je enkele keer bij auto’s ook wel geeft aan dat t een goedkopere versie is
@Sjoerd: de iPhone 1 is ook overgeslagen , de eerste iPhone was de 2G daarna de 3G vanwege de internet versie, dus de telling klopt toch al niet