Honeywell Evohome thermostaat met iPhone-bediening nu in Nederland verkrijgbaar

Honeywell Evohome is een draadloze thermostaat met iPhone-bediening, die in Nederland leverbaar is. Je kunt per kamer de temperatuur regelen.
Gonny van der Zwaag | iCulture.nl - · Laatst bijgewerkt:

evohome-bankhangenHoneywell gaat in Nederland een thermostaatsysteem op de markt brengen, waarmee je via je iPhone- en Android-telefoon de verwarming in huis kunt regelen. Om zich te onderscheiden van al bestaande oplossingen, heeft Honeywell ervoor gekozen om de verwarming in elke kamer regelbaar te maken. Een soort Sonos-systeem dus, maar dan voor de verwarming. Om het te gebruiken moet je de radiatorknoppen in huis vervangen door draadloos bedienbare knoppen, die €99 per stuk kosten. Ook zul je een afspraak met de installateur ambassadeur van Honeywell moeten maken, want het systeem mag alleen worden geïnstalleerd door officiële dealers. Honeywell is niet van plan om Evohome los te verkopen, zoals bij de Nest het geval is.


iPad-thuis-NLGrote kans dat jouw thermostaat thuis gemaakt is door Honeywell. Als dat zo is, heb je de afgelopen twee jaar misschien jaloers gekeken naar allerlei slimme thermostaten met iPhone-bediening die op de markt zijn verschenen. Van Nest tot Thermosmart en Toon van Eneco: allemaal zijn ze vanaf je iPhone te bedienen en bijna allemaal zien ze er mooier uit dan de vergeelde Honeywell-thermostaat, die je nog veel in oude huizen ziet. Maar als je een gevestigde naam zoals Honeywell bent, kost het wel wat meer tijd om met een goed product komen. En de nieuwe wereld van apps is ook nog wat onwennig: “De iPhone-app is er nog niet, want Apple heeft altijd zeven dagen nodig om goed te keuren”, kregen we te horen tijdens de persbijeenkomst waar vandaag het nieuwe systeem werd geïntroduceerd (psst, had dan de app iets eerder ingeleverd!).

Het Honeywell Evohome-systeem bestaat uit vier onderdelen (bedienpaneel, internet-gateway, app en cv-ketelaansluiting) en kost €299. De app is trouwens niet verplicht, want je kunt alles via het bedienpaneel instellen. De werkelijke kosten zullen iets hoger uitvallen omdat je bij de dealer een offerte voor een complete installatie moet aanvragen en dat zal meestal betekenen dat je er nog meerdere radiatorknoppen bij moet aanschaffen, plus de kosten van de installatie. De werkelijke kosten zullen tussen €800 tot €1500 zijn voor een niet al te groot huis, dus je kunt makkelijk uitrekenen hoe snel je de kosten terugverdiend hebt.

Voor oplettende lezers: op de website evohome.nu zag ik een radiatorpakket van €495 (inclusief drie radiatorknoppen) en een vloerverwarmingspakket van €595, maar dat is een oudere uitvoering met een monochroom bedieningspaneel. Dat pakket is wel los verkrijgbaar, maar biedt niet de handige functies die in dit artikel worden besproken, zoals bediening met een iPhone-app.

Evohome meet op verschillende plekken in huis de temperatuur. Je kunt dan per kamer de temperatuur instellen en op afstand via je iPhone of andere smartphone de temperatuur per kamer wijzigen. De iOS-app is eigenlijk vrij eenvoudig: via een menu krijg je toegang tot de lijst met zones/kamers en door te tappen wijzig je de temperatuur. Op het meegeleverde bedieningspaneel, dat er op het eerste gezicht uitziet als een navigatiesysteem voor in de auto, stel je voor elke dag van de week in welke temperatuur je wilt hebben. Als je de oudere Honeywell-thermostaten gewend bent, is dit touchscreen-apparaatje opmerkelijk intuïtief ingedeeld: je ziet een voortgangsbalk waarop je aan de hand van kleuren precies kunt zien op welk tijdstip welke temperatuur geldt. Blauw is koud, rood is warm, groen en geel zitten er ergens tussenin. Logisch.

evohome-kleuren

Het grote voordeel van Evohome ten opzichte van systemen zoals Toon en Nest is dat je de temperatuur in meerdere kamers in huis kunt regelen. Bij andere systemen stook je het hele huis warm, ook de werkkamer en zolder, terwijl je misschien helemaal niet van plan bent om daar te gaan zitten. Bij Evohome kun je in dat geval ervoor kiezen om alleen de huiskamer en keuken te verwarmen. Dat bespaart energiekosten. Op het paneel zie je in één oogopslag wat de temperatuur in de verschillende ruimtes is:

Evohome_Silver_NLinterface

De iPhone- en iPad-app toont op het openingsscherm de verschillende zones en de temperatuur, nu zonder de handige kleurtjes. Er is gekozen voor een strakke stijl die goed bij iOS 7 past. Je kunt op een bepaalde zone tappen om de temperatuur aan te passen. Bovenin het scherm zie je je woonplaats met de huidige temperatuur waarop je kunt tappen om een beknopt weerbericht te zien. Via het ‘hamburgermenu’ linksboven ga je naar de overige zones. De app is handig om even snel de temperatuur aan te passen, maar voor de belangrijke instellingen moet je het losse bedieningspaneel erbij pakken.

ipad-woonkamer-temperatuur ipad-woonkamer-instellen

Volgens Honeywell is het systeem geschikt voor alle cv-toestellen (incl. OpenTherm aan/uit) en toepasbaar op alle radiatoren en systemen voor vloerverwarming. Een groot nadeel ten opzichte van andere systemen is dat het systeem niet zelflerend is. Volgens Eugene Agema, product innovation manager bij Honeywell, is daarvoor gekozen om de consument zelf de controle in handen te geven, maar ik kreeg de indruk dat het meer een kwestie is van ‘dit doen we nog even niet’ dan dat er bewust voor is gekozen. Honeywell wil het systeem eenvoudig houden, zodat ook a-technische echtgenotes en kinderen de boel kunnen bedienen. Qua doelgroep mikt Honeywell op gezinnen met kinderen en pioniers. Die laatste groep zal het niet leuk vinden dat de echt interessante instellingen van het systeem (zoals het terugzetten naar fabrieksinstellingen) verstopt zitten in een apart menu voor installateurs.

radiatorknop-honeywellAlles werkt draadloos, zonder dat je leidingen hoeft te leggen. De radiatorknoppen communiceren via RF-signalen met de gateway, op een frequentie van 868 MHz om het normale Wi-Fi-verkeer in huis niet te storen. Op de vraag hoe het met de privacy en beveiliging van je data zit, daar hadden de Honeywell-mannen nog geen goed antwoord op. Ze hadden er het volste vertrouwen in dat Honeywell niet je gebruiksgegevens gaat analyseren en doorverkopen, maar het gaat er natuurlijk ook om dat boefjes het systeem niet kunnen hacken of de data kunnen aftappen om te zien of je thuis bent. Of dat de NSA (of de sociale dienst) kan controleren of je overdag vaak weg bent.

Hoe is de data versleuteld? Zijn die RF-signalen makkelijk af te tappen? Wordt de data echt alleen naar een Europese server verstuurd, of wordt er voor bepaalde functies ook nog wel eens uitgeweken naar de Amerikaanse servers die Honeywell de afgelopen maanden gebruikte? En als er data wordt uitgewisseld, gebeurt dat dan in platte tekst? Dat zijn antwoorden waarop ik nog niet echt antwoorden heb kunnen vinden.

Honeywell is overigens ook nog verwikkeld in een patentzaak met Nest over iPhone-bedienbare thermostaten.

Het Honeywell Evohome-systeem is onder andere verkrijgbaar bij wifithermostaten.nl en andere dealers, die de gratis Evohome-cursus hebben gevolgd. Als consument kun je terecht op kijkvoelbeleef.nl van Honeywell Nederland of op evohome.honeywell.com/nl.

Reacties: 36 reacties

  1. Veelte duur.

    Ik wacht wel tot ze 25 euro kosten per stuk.
    bij zou zo hele systeem bijna 1000 euro gaan kosten.

  2. Snap ook niet waarom dit altijd zo duur moet zijn, net als met de iPhone controllers die allemaal 99€ moeten kosten, niemand betaalt dat toch? Vindt het best leuk als het een beetje redelijke prijs is maar dit slaat nergens op

  3. Super! Hier zat ik op te wachten, eindelijk een systeem die èn op stadsverwarming werkt èn per kamer regelbaar is zodat ook de slaap en kinderkamers apart ingesteld kunnen worden van de woonkamer.

    Denk dat ik het zeker ga aanschaffen.

    Systeem is ook goedkoper voor offertes die ik voorheen voor een centrale thermostaat werkend op stadsverwarming heb opgevraagd (we hebben nog geen centrale thermostaat maar alleen radiatorknop thermostaten).

  4. Het is knap duur vergeleken met de concurrentie en die verplichten je ook niet om het door een installateur aan te laten leggen. Ik verwacht dus dat ze hier geen vrachtwagens tegelijk van gaan verkopen.

    Wat ik ook een beetje vreemd vind is dat er een server van Honeywell aan te pas komt. Het kan toch allemaal lokaal geregeld worden, tussen de thermostaat en de radiatorunits met een klein webservertje op de thermostaat die benaderbaar is met de app? Straks moet je ook nog abonnementsgeld gaan betalen voor die server, ben je niet eens meer baas over je eigen verwarming.

  5. Jammer werkt niet op een blok verwarming

  6. Klinkt als een leuk systeem alleen snap ik idd die server niet. Alsof het hen aangaat wanneer ik wel of niet de verwarming aan heb. Dat is de reden dat ik dit systeem nooit zou kopen.

  7. Niet genoemd in dit artikel, maar een ander perfect werkend alternatief is de heatlink van homewizard.

  8. @Xander: Dan moet je toch echt eens op Conrad.nl kijken. Heb daar met de Max! Eq-3 m’n hele stadsverwarmingshuis gedaan voor 200 euro. Stuk goedkoper dan de Honeywell oplossing die overal wel heel veel aandacht krijgt.

  9. @DePeer: Had ik al gezegd dat ik zelf twee linker handen heb en dus zaken echt niet zelf ga aanleggen?
    Conrad.nl zonder installateur is voor mij dus echt geen optie. En drie verschillende installateurs vroegen een veelvoud.
    Maar dank voor de tip, zal installateurs ook eens naar die oplossing vragen.

    (overigens kom ik met 6 slaapkamers, een woonkamer, badkamer en hal, plus basis unit, toch ook al gauw op een euro of 400 exclusief installatie als ik conrad.nl bekijk)

  10. Bij mijn ‘onderzoek’ naar ’thermosstaat knoppen per ruimte’ kreeg ik te horen dat dit een zeer onvoordelige manier van verwarmen is. Plus extra kans op storingen in je ketel.
    Waarom;
    – je kamer is net op temperatuur, ketel uit
    – 15 seconden later gaat je slaapkamer vragen om warmte – ketel aan
    – 10 minuten later is slaapkamer klaar – ketel uit
    – 3 seconden later vraagt de badkamer en andere slaapkamer
    – 10 minuten later is badkamer klaar, maar slaapkamer nog niet

    Let wel; dit is mij verteld door ‘deskundigen’…, weet niet of het 100% betrouwbaar is. Maar kan dit pakket dit dan wel oplossen en is het misschien daarom zo duur?

  11. Ik hoop dat die nu wel goed werkt hij is een poosje van de markt af geweest. En het was … om het toen te installeren en alles met elkaar te laten praten. Ik heb het het toen als installateur mogen installeren bij een x aantal klanten maar het was elke x weer een strijd.

  12. De 495,- euro die in het verhaal staat is de prijs van het oude type. De nieuwe prijs staat nog niet op die site.

  13. Ik heb al een Honeywell. Die gaat aan voordat de wekker gaat, uit als ik ga werken en weer aan als ik thuiskom. In het weekend blijft hij overdag ook aan. Superhandig. Eenmaal ingesteld geen omkijken meer naar. En geen app nodig op mijn iPhone.

  14. Geweldige oplossing, alleen ver boven mijn budget. Hou het voorlopig wel bij de e-thermostaat. Ergens dit jaar komt Klik aan Klik uit ook met een thermostaat oplossing, tegen die tijd ga ik wel eens kijken of daar icm Domoticz een leuke oplossing mee te maken is.

  15. Origineel geplaatst door Flieps
    Ik heb al een Honeywell. Die gaat aan voordat de wekker gaat, uit als ik ga werken en weer aan als ik thuiskom. In het weekend blijft hij overdag ook aan. Superhandig. Eenmaal ingesteld geen omkijken meer naar. En geen app nodig op mijn iPhone.

    Ik had eerst ook zo’n wat oudere Honeywell met klokprogramma. Heb nu sinds September een e-thermostaat, die kan je ook via een klokprogramma instellen, maar daarnaast zit er een bewegingssensor op, dus als je wat langer weg bent gaat hij vanzelf naar de bespaarstand. Daarnaast kan je via de app je thermostaat vast hoger zetten mocht je onverhoopt eerder thuis zijn.

  16. zal dan op zijn minst samen moeten kunnen werken met raam en deur verklikkers. Deur/raam open niet gaan stoken in deze ruimte.

  17. @Xander: Dat had je nog niet verteld, maar heb zelf exact dezelfde linkerhanden. Enige wat je moet doen is met steeksleutel huidige radiotorknop eraf draaien. Nieuwe erop met de hand. Ethernetkabeltje in de hub, evt thermostaat op de muur plakken (letterlijk) en gebruiksaanwijzing van 4 pag. doorlezen. Maar als je huis met 6 slaapkamers kan betalen moet Honeywell ook wel lukken 😉

  18. Origineel geplaatst door DePeer
    @Xander: Dat had je nog niet verteld, maar heb zelf exact dezelfde linkerhanden. Enige wat je moet doen is met steeksleutel huidige radiotorknop eraf draaien. Nieuwe erop met de hand. Ethernetkabeltje in de hub, evt thermostaat op de muur plakken (letterlijk) en gebruiksaanwijzing van 4 pag. doorlezen. Maar als je huis met 6 slaapkamers kan betalen moet Honeywell ook wel lukken

    LOL!

  19. Ik mis vooral de stroom en gas verbruik gegevens.Daar heeft de Toon toch wel iets heel moois van gemaakt.

  20. Ik ben gebruiker van het eerste uur van Honeywell Evohome, hetzelfde product als hier genoemd maar zonder internet en iPhone app. Moest 2 jaar geleden een systeem kiezen voor mijn nieuwbouwwoning en wilde een zoneregeling.

    Evohome is geweldig als je voor comfort kiest. De badkamer warm als je binnenloopt, echter geen onnodige warmte daar wanneer de verwarming in de kamer aan is.

    Mijn huidige systeem is wel zelflerend. Wanneer het kouder wordt gaat het systeem eerder verwarmen. Lijkt me sterk dat ze dat er uit gehaald hebben bij deze nieuwe versie.

    Hopelijk komt er een scherp aanbod voor bestaande gebruikers om de nieuwe EvoTouch tegen een sterk gereduceerd bedrag te kopen. Wij als early adopters hebben veel fouten gerapporteerd waardoor het systeem alleen maar beter is geworden.

    Weet trouwens dat er op het Fok! Forum een uitgebreide topicreeks loopt met gebruikers die ervaringen uitwisselen.

  21. Origineel geplaatst door Flieps
    Ik heb al een Honeywell. Die gaat aan voordat de wekker gaat, uit als ik ga werken en weer aan als ik thuiskom. In het weekend blijft hij overdag ook aan. Superhandig. Eenmaal ingesteld geen omkijken meer naar. En geen app nodig op mijn iPhone.

    Zeker handig. Als tenminste elke dag en week hetzelfde verloopt. Ik werk op verschillende tijden dus zo’n 1.0 klokthermostaat is voor mij waardeloos.

  22. Ik gebruik de Nefit easy thermostaat . Doet precies het zelfde als de Honeywell volgens mij. Met de Nefit Easy functie (weersafankelijke) kan je nu ook elke kamer afzonderlijk verwarmen mits je themostaatkranen hebt.

  23. De reden dat er een server van Honywell aan te pas komt is omdat je het via de app van overall kan instellen. De locale installatie heeft geen vast IP address normaal en kan je niet rechtstreeks van buiten je huis aanspreken. Doorvoor dient die server van Honywell.

  24. Voor ieder die iets goedkopers zoekt

    eQ-3 Max!

  25. Die server van Honeywell is waarschijnlijk inderdaad zodat je er makkelijker bij kunt met je app. Anders zou je met port-forwards e.d. moeten gaan werken, niet praktisch voor de meeste consumenten.

    Verder hoop ik, en lijkt erop dat het zo is, je gewoon los de boel kunt bestellen, zonder installateur.

    Mensen die alternatieven noemen hierboven: weten jullie zeker dat deze alternatieven (heatlink, conrad) ook PER RUIMTE onafhankelijk kunnen sturen? Volgens mij niet namelijk. Dus bijvoorbeeld de badkamer verwarmen, terwijl de woonkamer niet verwarmd wordt.

    @Sjeltur: ik neem aan dat ze bij Honeywell dit meenemen in hun software om van die uit/aan-scenario’s te voorkomen. Inderdaad even afwachten of het daadwerkelijk zo is. Ze hebben al aantal jaartjes ervaring met oude Evohome-systeem, dus lijkt me wel.

  26. Origineel geplaatst door Erikk
    ik neem aan dat ze bij Honeywell dit meenemen in hun software om van die uit/aan-scenario’s te voorkomen. Inderdaad even afwachten of het daadwerkelijk zo is. Ze hebben al aantal jaartjes ervaring met oude Evohome-systeem, dus lijkt me wel.

    Met het ‘oude’ EvoHome systeem was hier inderdaad rekening mee gehouden.

  27. Ik neem aan dat de gehele radiatorkraan vervangen moet worden? Als dat zo is wordt het NOG duurder dan het systeem al is. Ik hoop dat Honeywell met dit systeem bewust voor de bovenkant van de markt kiest want, sja, niet echt een goedkope aangelegenheid, om rond de 1500 Euro terug te verdienen op stookkosten ben je wel ff bezig. Weet nie maar krijg het gevoel dat ze de plank mis gaan slaan want A) duur, en B) afhankelijk van een installateur? Dat is niet echt meer anno nu.

  28. @Wessel Meijer: Klinkt wellicht lullig, maar stookkosten uitsparen is ook absoluut niet mijn doel met deze oplossing.

    Gemak, comfort en makkelijk ook temperatuur op kinder en slaapkamers regelen wel. We zijn nu nog heel ouderwets op draaiknoppen op elke radiator aangewezen.

    En oplossingen die installateurs voorheen aandragen waren ook 1500 euro, maar dan ZONDER aansturing per kamer en aansturing remote.
    En met name dat eerste was voor ons een dealbreaker, we wilden niet de kinderkamers parallel laten stoken met de woonkamer omdat nu eenmaal de thermostaat in de woonkamer hangt.

    Dus ik heb zelf wel zo’n 1500 ingecalculeerd ja. En heb dat er dus voor over, zonder te denken dat het ons nu heel veel stookkosten gaat schelen.

  29. @Wessel Meijer: Als je al een thermostatische radiatorkraan hebt, hoeft deze niet vervangen te worden. Je hebt wellicht een extra adapter nodig als je bepaalde merken/type kranen hebt.

    Overigens gaat het bij mij ongeveer 900 euro kosten, geen 1500. En terugverdienen, daar doe ik het niet voor. Gaat mij meer om het comfort/gemak. Constant alle radiators openzetten levert ook comfort/gemak, maar dan ben ik die 900 euro echt wel snel kwijt 😉

    Je bent niet afhankelijk van de installateur, ik sprak vanmiddag nog een installateur, waar je het pakket ook lost kunt gaan kopen. En bepaalde webshops tonen het ook al op de site.

  30. Alleen voor de mensen met stadsverwarming inderdaad.
    Voor overige huishoudens… Kansloos!
    Te veel optie zijn voorgegaan naar mijn idee en voor minder geld dan deze oplossing.
    Maar voor de kleine eerder genoemde groep een uitkomst denk ik.

  31. Origineel geplaatst door edwin
    Alleen voor de mensen met stadsverwarming inderdaad.
    Voor overige huishoudens… Kansloos!
    Te veel optie zijn voorgegaan naar mijn idee en voor minder geld dan deze oplossing.
    Maar voor de kleine eerder genoemde groep een uitkomst denk ik.

    Er is voor zover ik weet nog geen enkel systeem op de markt dat doet wat EvoHome doet, namelijk een zoneregeling waarbij iedere zone ZELF de ketel kan aansturen als er warmtevraag is.

    Met andere woorden: Als beneden de open haard aan staat en het er 26 graden is, dan springt de ketel toch aan als de badkamer 20 graden moet zijn en de thermostaatknop er 19 meet.

  32. Het klopt inderdaad wat Roy hierboven zegt,
    er is niet echt een vergelijkbare met het evohome systeem,
    er zijn wel een paar chineese merken die het zelfde proberen na te bootsen maar dit komt niet in de buurt, spreek graag de eigenaren eens die zoiets aan hebben geschaft.

    En kwa kosten, je moet het niet zien als een investering die zich vanzelf terugverdient, maar wel als een oplossing waar je daarnaast mee kan besparen.

    Als je een probleem hebt zoals het voorbeeld met de haard in de woonkamer, is dit een perfecte oplossing.

    Heb je een studie/werkkamer en wil je deze warm hebben, hoeft de rest van het huis niet perse onnodig verwarmd te worden.

    Smorgens even de badkamer warm? Dan hoeft ook niet het hele huis verwarmd te worden.

  33. Er staat trouwens nog een foutje in het artikel, namelijk dat de thermostaat niet los verkrijgbaar is.
    Dit is wel het geval, dit noemen ze het single pakket.
    De inhoud hiervan is de evotouch (bedieningspaneel), tafelstandaard (lader) ketelmodule (aan/uit of opentherm) en een internet gateway.

  34. Origineel geplaatst door R Wolters
    Er staat trouwens nog een foutje in het artikel, namelijk dat de thermostaat niet los verkrijgbaar is.

    Op de persbijeenkomst hebben de mensen van Honeywell gezegd dat dit product niet los verkrijgbaar zal zijn. Het pakket dat jij noemt is waarschijnlijk het oude model zonder kleurenscherm en zonder iPhone-app (die ik ergens halverwege het artikel noem). Die is inderdaad los te koop. Ik op de website van Evohome.nu (waar reageerder R. Wolters overigens werkt) niet dat single pakket.

  35. @Gonny van der Zwaag:

    Toch is het zo,
    ik heb de artikelnummers en prijslijst.
    Deze zullen in de loop van komende dagen ook op de site komen te staan.
    Misschien verkeerd begrepen tijden de persbijeenkomst?

    Tevens heb ik vandaag een email gehad dat er een speciale omruilactie is voor mensen die het oude systeem hebben en dit willen updaten.
    mocht je hier interesse in hebben, neem dan even contact met mij op via het forum in een pm.

  36. Vanaf nu is de App beschikbaar

    Er zit ook een demo modus is, dus je kunt hem bekijken/uitproberen:

    https://itunes.apple.com/nl/app/total-connect-comfort-europe/id783653368?mt=8