Opinie: Waarom 2018 een topjaar wordt voor de iPad

Het jaar 2018 wordt een topjaar voor de iPad. De 9,7-inch iPad bevindt zich in een unieke positie, nu fabrikanten van Android-tablets zijn afgehaakt. Er is nauwelijks nog concurrentie voor de iPad en dat gaat gunstig uitpakken.
Gonny van der Zwaag | iCulture.nl - · Laatst bijgewerkt:

Apple nam in 2017 een opmerkelijke stap: in plaats van een iPad met nóg betere specs brachten ze een simpel instapmodel uit. Ten opzichte van de iPad Air 2 ging je er op een aantal punten zelfs op achteruit. Een wanhoopsdaad? Een briljante marketingzet? Het laatste zou wel eens het geval kunnen zijn, want met de 9,7-inch iPad heeft Apple goud in handen. De concurrentie is namelijk massaal afgehaakt en wie een tablet wil kan daarom niet om Apple heen.


Bij de iPhone weten we hoe het gegaan is: Apple bracht een revolutionaire nieuwe smartphone uit, en binnen een paar jaar was het bedrijf de voorsprong alweer kwijtgeraakt aan goedkope Android-toestellen. De meerderheid van de wereldbevolking loopt tegenwoordig rond met Android en dat is wel te begrijpen: de iPhone is vrij duur en lang niet iedereen heeft het geld ervoor over.

Apple Store workshop met iPads

Sinds 2010 heel veel keuze uit tablets

Bij tablets leek het op dezelfde manier te gaan. Apple maakte in 2010 indruk met de iPad en vlak daarna zag je al de eerste goedkope tablets opduiken. Voor nog geen 100 euro koop je er eentje bij de drogist of supermarkt. Zo’n goedkope tablet draait vaak op een stokoude Android-versie en krijgt geen updates meer. De knoppen rammelen, maar voor veel mensen is het goed genoeg. Daarnaast was er een riant aanbod van kwalitatief betere merken zoals Samsung, LG en Sony.

Maar de afgelopen maanden is er iets veranderd: de concurrentie is afgehaakt.

Sony, LG en Huawei brachten in 2017 helemaal geen nieuwe tablets uit, Samsung beperkte de line-up tot een paar modellen, bij Asus en Lenovo waren het afgelopen jaar ook nauwelijks nieuwe tablets te vinden en Google heeft de stekker uit de Pixel C getrokken. Dit was de enige tablet die Google nog in productie had. Voorheen had je keuze uit tientallen nieuwe tablets als alternatief voor de iPad, maar die tijd is voorbij.

Veel nieuwe iOS-functies voor iPads
Terwijl Apple in iOS 11 allerlei nieuwe functies voor de iPad introduceerde zoals het Dock, nieuwe indelingen voor meldingen en widgets en natuurlijk de extra multitasking-mogelijkheden, moesten de Android-tabletgebruikers op een houtje bijten. Er waren geen leuke nieuwe functies voor hun toestellen. De vernieuwingen in Android Oreo waren vooral gericht op smartphones en in wat mindere mate op Android TV en wearables. Google leek de tablets te hebben zijn vergeten. Dat gevoel zal Apple-gebruikers ook wel eens bekruipen als ze zien hoe weinig vernieuwingen de tvOS-updates bevatten. Vijf jaar duurde het tablet-avontuur van Google en de rek lijkt er nu echt uit. Google richt zich sindsdien vooral op Chromebooks, laptops waarop je ook Android-apps kunt gebruiken. Voor Google zijn Chromebooks interessant als een vorm van klantenbinding, net zoals Apple je met een mix van iCloud, App Store en Apple Music probeert te vangen in een spinnenweb van eigen diensten. Microsoft is met de Surface ook op bepaalde manier een concurrent, maar alleen in het hogere segment.

Bekijk ook

iPad mini 4 met apps

5 jaar iPad mini: het einde komt in zicht en dat is jammer

De iPad mini bestaat alweer vijf jaar en het einde komt langzaamaan in zicht. Er zijn meerdere redenen waarom het jammer is dat Apple zo weinig aandacht heeft voor de kleinste iPad. De iPad mini is namelijk in heel veel situaties best handig!

Dat ook andere fabrikanten afhaken heeft waarschijnlijk te maken met de golfbeweging die je wel vaker ziet bij grote techbedrijven zoals Asus. Ze storten zich aanvankelijk enthousiast op een nieuwe productcategorie en na een paar jaar blijkt er te weinig winst mee te behalen en haken ze alweer af. Je zag het bij netbooks (gebruikt iemand de Asus Eee PC nog?), fitnessarmbanden (de Asus Vivowatch was geen succes) en nu ook bij tablets (hoeveel mensen ken je met een ZenBook?). Iets soortgelijks geldt voor LG en Huawei.

Tablets gaan te lang mee
Bij tablets speelt nog iets anders mee, waar Apple net zo goed last van heeft: het feit dat de apparaten zo lang meegaan. Ze liggen veelal thuis op de bank, slijten niet, vallen zelden op de grond en worden vooral gebruikt voor wat internetten en e-mailen. Je hebt niet de beste en zwaarste processor nodig en slijtage van de batterij is geen issue, want thuis is er altijd wel een laadkabel voorhanden. Nu Google stopt met de inmiddels twee jaar oude Pixel C uit 2015 is dat een teken aan de wand. De Pixel C kreeg mooie recensies, maar werd nauwelijks verkocht. Dat geldt ook voor de tablets van veel andere fabrikanten: er was te weinig belangstelling voor. De fabrikanten deden wel hun best, met steeds nieuwe modellen met nóg krachtiger processors, maar consumenten willen alleen een iPad óf een belachelijk goedkope kloon van een paar tientjes. Voor duurdere iPad-alternatieven is er nauwelijks een markt en dat is gunstig voor Apple. Met de goedkope 9,7-inch iPad uit 2017 hebben ze een onweerstaanbare tablet, vooral als je profiteert van de vele kortingen op iPads die je her en der kunt vinden.

Bekijk ook

iPad 2024 line-up

Nieuwe iPad kopen? Dit zijn de beste prijzen voor nieuwe en actuele modellen

Wil je een iPad kopen? Dan vind je in dit artikel alle informatie over iPad-aanbiedingen en prijzen. Met actuele prijzen van de huidige iPad Pro, iPad Air, het standaardmodel en de iPad mini. We helpen je in dit artikel met het kopen van de iPad die voor jou het meest geschikt is.

Reacties: 17 reacties

  1. Maar waarom wordt 2018 een topjaar ?

    Het is gewoon een (verzadigde) vervangingsmarkt geworden – de verkopen zijn al jaren stabiel

    Er gebeurt ook niet al teveel qua innovatie.
    Als Apple de pencil nu eens zou gaan bundelen met een stow-away oplossing, dan hebben ze echt iets nieuws dat een boost geeft.
    En een beter keyboard dan die rubbermatten

  2. Ze gaan idd heel lang mee. Heb de iPad Air alweer vele jaren, maar draait nog als een zonnetje.
    Mijn zoon had interesse in een iPad Pro, en kon zijn 5 jaar oude iPad 4 voor nog €200 (????) verkopen omdat er heel goed op gepast was. En daardoor werd de prijs van de Pro toch heel wat interessanter. En het is ook een geweldig apparaat.
    Ik wacht tot 2018 op de nieuwe Pro met hopelijk FaceID.
    Dus ik geloof best dat Apple ermee in zijn maag zit dat ze zo lang meegaan. Het kost idd een hoop, maar na enkele jaren nog heel waarde vast.

  3. Ben het helemaal met het artikel eens!
    Denk wel dat er zeker nog ruimte is voor een iPad X om het zo maar even te noemen.

    iPad met face-id en super dunne schermranden en draadloos opladen. Alleen zo’n huge OLED scherm vinden zal lastig worden(en duur).

    Denk dat je dan weer een boost aan de verkopen kunt geven.

  4. Ik mis een aspect… smartphones zijn sneller, groter, veelzijdiger geworden… en veel oude smartphones gaan als game of youtube device door naar kinder, veel mensen hebben ook daarom geen nieuwe tablet nodig.

  5. Leuk artikel 👍🏻

  6. Ook een beetje triest dat een succes afhankelijk is van geen concurrentie, voelt als in je eentje je verjaardag vieren.

  7. Of 2018 een goed iPad jaar wordt, moeten we nog maar even afwachten.

    Dat anderen stoppen met het produceren van tablets, zegt dat iets over hun of Apple?
    Of anders gesteld, waarom stoppen alle anderen ermee?

    • @Madeliefje: Waarom anderen ermee stoppen staat eigenlijk al in het artikel: ze kunnen er te weinig mee verdienen. Vooral onder Android-fabrikanten is de concurrentie veel groter, zijn de marges veel kleiner en de klanten vaker op koopjes gericht.
      Risico is wel dat Apple minder noodzaak heeft om te innoveren, omdat er toch geen concurrentie meer is.

  8. En ja tegen beter weten in hopen we hier nog steeds dat er een iPad mini 5 toch nog komt. Zo een fijn formaat.

  9. Ik ben al aan het sparen voor de nieuwe iPad pro. M’n iPad Air 2 is nu iets meer dan 2 jaar oud en de batterij is erg slecht geworden. En het geheugen van 16 Gb is echt veeeeeel te weinig. Dus ik hoop wel dat Apple nog even z’n best doet dit jaar voor een spectaculaire nieuwe pro 😊🙏

  10. Ik zit op wat spaarcentjes voor de volgende iPad Pro, hoop op minder bezel, papierachtige texture als je erop tekend. Ben benieuwd!

  11. Ik ben android gebruiker van het 1e uur, en vind ios echt een heel beperkt en vervelend besturingssysteem, maar toch de 10.5 inch ipad pro gekocht. De hardware is echt bizar fantastisch, de software ronduit brak en beperkt, maarja, ik wilde een tablet, en een goeie.
    Ik denk niet dat er verandering zal komen in de android tablet markt komend jaar, dus chapeau voor apple op dit vlak.

  12. Origineel geplaatst door Jeroen
    Ben het helemaal met het artikel eens!
    Alleen zo’n huge OLED scherm vinden zal lastig worden(en duur).

    Die zijn er al lang (bijv. Samsung)

  13. Origineel geplaatst door Grasvreter
    Ik ben android gebruiker van het 1e uur, en vind ios echt een heel beperkt en vervelend besturingssysteem, maar toch de 10.5 inch ipad pro gekocht. De hardware is echt bizar fantastisch, de software ronduit brak en beperkt, maarja, ik wilde een tablet, en een goeie.

    Wat een bizarre reactie is dit. Je wilde een goeie (sic) tablet en kiest daarom Apple maar de software is brak? Lijkt mij geen goede tablet voor jou dan… De Microsoft Surface lijkt me dan een prima concurrent van de iPad Pro. Zelf heb ik alles Apple (iMac, Macbook Pro, Apple TV en iPhone vanaf de 2G) en ben juist erg tevreden over de software. Werkt soepel en alle instellingen zijn snel te vinden (i.t.t. bij Android). Ik snap werkelijk niet wat mensen nog meer willen aanpassen. Ik jailbreak mijn iPhone al niet meer sinds de 3GS en heb het nog geen moment gemist.

  14. Kom, dacht ik na een paar jaar, ik ga Windows 10 eens installeren. Bij het eerste programmaatje vlogen de error meldingen alweer om mijn oren. Mijn iPad 3 is nu redelijk traag, maar functioneert en ook de accu is nog goed. Oké, er zitten barsten in het scherm, maar dit jaar komt er een nieuwe iPad pro verwacht ik en dan ga ik deze voor de marantz surroundset gebruiken. Windows heeft net als Android meer mogelijkheden, maar ook de daarbij behorende problemen.
    Minder bij Apple betekend beter uitgewerkt en dat bevalt mij uitstekend.

  15. Origineel geplaatst door Grasvreter
    Ik ben android gebruiker van het 1e uur, en vind ios echt een heel beperkt en vervelend besturingssysteem, maar toch de 10.5 inch ipad pro gekocht. De hardware is echt bizar fantastisch, de software ronduit brak en beperkt, maarja, ik wilde een tablet, en een goeie.

    Ik denk niet dat er verandering zal komen in de android tablet markt komend jaar, dus chapeau voor apple op dit vlak.

    Hoe kun je iOS op iPad Pro nu brak en beperkt noemen, als het niet eens met (Android) concurrentie vergeleken kan worden omdat die niet bestaat? Zeker sinds iOS 11? Als je een beetje je best doet de verborgen slimmigheidjes van iOS te ontdekken, zul je ontdekken dat er geen enkele tablet interface ook maar in de buurt komt van iOS.

  16. Origineel geplaatst door Jeroen
    Ben het helemaal met het artikel eens!
    Alleen zo’n huge OLED scherm vinden zal lastig worden(en duur).

    Origineel geplaatst door Jan Willem de Visser
    Die zijn er al lang (bijv. Samsung)

    Welke OLED tablet met een met de iPad vergelijkbare schermkwaliteit dan? Ik ken m niet…